piątek, 29 sierpnia 2014

Podświetlanie aktywnego wiersza w arkuszu Excel

Po dłuższej wakacyjnej przerwie czas na kolejny wpis tym razem wpis z pogranicza VBA i zaawansowanej techniki pracy z Excelem- jak uzyskać efekt podświetlenia dla aktywnego wiersza?

Wariant 1- tylko VBA

Wariant ten ma podstawową wadę polegającą na tym, że dokonujemy ‘podmiany’ wypełnienia w bieżącym wierszu, a przez to nie jesteśmy w stanie efektywnie przywrócić poprzedniego układu kolorów, o ile takie istniały (pomijam możliwość tworzenia zaawansowanych konstrukcji programistycznych). Zaletą jest to, że możemy podświetlić szerszy obszar niż tylko ten odpowiadający pojedynczemu wierszowi.

Niezbędny kod VBA wymaga oprogramowania zdarzenia Selection_Change. W tym celu proszę w wybranym module arkuszowym wkleić poniższy kod. Dodatkowe informacje znajdują się wewnątrz kodu w postaci komentarzy.


Wariant 2- VBA + formatowanie warunkowe

Wariant ten jest o wiele bardziej efektywny i wydajny. Co najważniejsze- nie zastępuje innych kolorów i formatowania występującego w arkuszu.

Krok 1- zaznaczamy obszar, w którym ma funkcjonować podświetlanie wiersza- w naszym przykładzie A1:K20 (ważne, obszar zaznaczamy od komórki A1 w kierunku K20, nie odwrotnie)

Krok 2- ustawiamy formatowanie warunkowe: Menu >> Narzędzia Główne >>Formatowanie Warunkowe >> Nowa Reguła… >> Użyj formuły do określenia komórek… >> w miejsce formuły wstawiamy =KOMÓRKA("wiersz")=WIERSZ(A1) >> określamy formatowanie po wciśnięciu przycisku >>Formatuj… >> Akceptujemy wszystkie ustawienia. 
Ważne! Komórkę A1 w podaje formule należy odpowiednio zmienić w przypadku zaznaczenia innego obszaru niż przykładowe A1:K20

Krok 3- ostatni krok to wymuszenie przeliczenia komórek po każdej zmianie zaznaczenia. W tym celu w module arkuszowym po stronie edytora VBA dodajemy prostą obsługę zdarzenia Selection_Change:

Przy okazji serdecznie zapraszam na jesienne kursy z programowania VBA. Tym razem zaplanowaliśmy kilka terminów w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Nasze szkolenia jak zawsze przygotowane są na najwyższym poziomie, w oparciu o wieloletnią praktyczną widzę i ciągle zdobywane i poszerzane doświadczenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz