czwartek, 27 czerwca 2013

Funkcje informacyjne, część 5/5- funkcje arkuszowe po stronie VBA

To już ostatni post w serii poświęconej funkcjom informacyjnym. Tym razem sięgnę do zasobów funkcji arkuszowych i przedstawię przykładowe z nich, a konkretnie funkcje CZY.LICZBA oraz funkcje błędów: CZY.BRAK, CZY.BŁ i CZY.BŁĄD. Zadanie to będzie relatywnie łatwe gdyż zakładam, iż każdy z programistów VBA jest co najmniej dobry,m jak nie bardzo dobrym specjalistą w pracy z Excelem.

Na początek przypomnę więc technikę wykorzystania funkcji arkuszowych w programach VBA. Po daną funkcję możemy sięgnąć z wykorzystaniem jednej z dwóch technik (tu dla funkcji SUMA):

w obu wypadkach w wyniku otrzymamy  sumę obszaru A1:A10 przypisaną do zmiennej WynikSuma, a różnica pomiędzy powyższymi wywołaniami dotyczy sposobu obsługi możłiwych błędów wynikłych w czasie wywołania instrukcji (ale to temat na osobny post).

Wracając do funkcji informacyjnych:

1. Funkcja CZY.LICZBA dostępna jest z poziomu VBA w postaci instrukcji:

Funkcja zwróci wartość TRUE o ile testowana wartość jest liczbą. Podobną funkcją jest funkcja VBA IsNumeric prezentowana w poprzednich postach. Pomiędzy tymi funkcjami  wystąpią różnice w wyjątkowych sytuacjach, np.:

2. Funkcja CZY.BRAK dostępna jest z poziomu VBA w postaci instrukcji:

Funkcja ta zwróci TRUE tylko wtedy, gdy testowana wartość, najczęściej komórka arkusza, zawiera błąd typu #N/D.

3.  Funkcja CZY.BŁ dostępna jest z poziomu VBA w postaci instrukcji:

Funkcja ta zwróci wartość TRUE w przypadku każdego innego błędu niż ten opisany w punkcie 3 powyżej.

4. Funkcja CZY.BŁĄD dostępna jest z poziomu VBA w postaci instrukcji:

Funkcja ta zwróci TRUE w sytuacji, gdy kontrolowana wartość komórki zawiera błąd dowolnego typu, a więc zarówno błędy obsługiwane przez funkcje z punktu 2 jak i z punktu 3 powyżej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz