poniedziałek, 19 sierpnia 2013

MS Word- podmiana akcji przycisku na wstążce

Aplikacja MS Word udostępnia ciekawą i praktyczną opcję, która umożliwia zamianę standardowej akcji wywołanej dowolnym przyciskiem znajdującym się na wstążce na akcję własną użytkownika. Proces zamiany jest relatywnie łatwy do wykonania i zaprogramowania choć od razu muszę zaznaczyć rzecz ważną- podmiana ta dotyczyć będzie wskazanego szablonu lub dokumentu. Nie zmienia ona akcji danego przycisku dla wszystkich dokumentów. Tak czy inaczej rozwiązanie to znajduje szereg praktycznych i przydatnych zastosowań. Żałuję też jednocześnie, że podobnych rozwiązań nie da się zrealizować we wszystkich aplikacjach MS Office.

Aby osiągnąć cel opisany w powyższym wprowadzeniu musimy wykonać kilka kroków i operacji. Całość zaprezentuję na bazie aktualizacji działania przycisku Wersja Robocza w zakładce Widok aplikacji MS Word 2010 (przycisk zaznaczony na poniższym zrzucie ekranu).Krok 1. Otwieramy dokument, w którym chcemy zapisać zindywidualizowane zachowanie przycisku.

Krok 2. Przechodzimy do zakładki i wywołujemy polecenie: Widok >> Makra >> Wyświetl makra.

Krok 3. W wyświetlonym oknie Makra, w jego środkowej części z listy rozwijalnej Makra w: wybieramy opcję: Polecenia programu Word.

Krok 4. Chyba najtrudniejszy z etapów- na otrzymanej liście makr musimy odnaleźć i zaznaczyć to makro, które (wydaje się nam) powiązane jest z danym przyciskiem. Czym się kierować w poszukiwaniach- intuicją i logiką opartą o nazwy zakładek, nazwę grupy poleceń czy wreszcie nazwę naszego przycisku, który modyfikujemy.

W naszym przykładzie od razu trafimy na pewną trudność- otóż przycisk Wersja robocza nie będzie reprezentowany przez makro ViewDraft  lecz makro ViewNormal. Aby się przekonać czy dokonaliśmy właściwego wyboru możliwe, że będziemy musieli wykonać i powtórzyć kilka kolejnych kroków.

Proszę pamiętać, aby zaznaczyć wybrane makro i nie zmieniać tego zaznaczenia!

Krok 5. W naszym oknie Makra na liście Makra w: dokonujemy ponownej zmiany- tym razem wskazujemy tam plik Worda, z którym chcemy powiązać indywidualne ustawienia przycisku.

Wskazówka! jeżeli w tym kroku zamiast pliku wskażemy odpowiedni  szablon, np. Normal.Dotm, to nasza zmiana obsługi przycisku powiązana zostanie z tym szablonem a w konsekwencji ze wszystkimi dokumentami, które na bazie szablonu powstaną.

Krok 6. Klikamy w przycisk Utwórz w wyniku czego zostaniemy przeniesieni do edytora VBA w obszar utworzonego makra (proszę zwrócić uwagę na lokalizację kodu- znajduje się on w module w naszym dokumencie). W tym konkretnym przypadku makro powinno mieć następującą postać:

Krok 7. W tym momencie każda modyfikacja, która zostanie dokonana w otrzymanym makrze zostanie jednocześnie powiązana z przyciskiem 'Wersja robocza'. Przekonajmy się o tym dodając do naszego kodu proste polecenie:


A następnie proszę przejść do aplikacji MS Word i wcisnąć przycisk, którego kod poddaliśmy modyfikacji.

Krok 8. Proszę pamiętać o zapisaniu naszego pliku w wariancie z obsługą makr, a więc rozszerzeniem DOCM.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza