piątek, 12 czerwca 2015

Wykorzystanie referencji R1C1 w praktyce (1/2)

Jednym z ważnych tematów omawianych w czasie prowadzonych kursów jest zagadnienie związane z wykorzystaniem referencji do zakresów określanych jako R1C1. Doświadczenie trenerskie pokazuje również, że zagadnienie to niekoniecznie wydaje się być proste do przyswojenia choć jednocześnie, po chwili zastanowienia i wykonaniu kilku ćwiczeń adresowanie komórek w stylu R1C1 staje się łatwiejsze. Spróbuję w tym wpisie krótko podsumować zasady dot. wykorzystania tej formy referencji.

Na początku chciałbym jednak przypomnieć- referencja R1C1 nie oznacza wyłącznie względnego stylu referencji. Z wykorzystaniem tego typu adresowania możemy także utworzyć referencję bezwzględną. I tak:


1. Jeżeli nasz adres R1C1 zawiera nawiasy kwadratowe to z pewnością będzie to adresowane względne. W tym wariancie dopuszczalne jest także wykorzystanie wartości ujemnych oraz pominięcie wartości liczbowych po literach R lub C.
2. Jeżeli w adresie R1C1 nie ma nawiasów kwadratowych oraz po literach R i C występują liczby to z pewnością mówimy o adresowaniu bezwzględnym.
3. I najważniejsze, warianty względnego i bezwzględnego adresowania mogą być ze sobą łączone w ramach jednego adresu.

Poniższe prosty przykłady pozwolą zobrazować szereg dostępnych wariantów adresowania R1C1. Załóżmy, że komórka Excela o adresie E5 zawierać będzie prostą formułę w stylu =A1, sprawdzimy następnie jaką postać ma adres R1C1 dla danej formuły:


Przykład 1: adres względny Wyjaśnienie: komórka A1 jest o 4 kolumny i wiersze odpowiednio w lewo i do góry względem komórki E5

Przykład 2: adres bezwzględny Wyjaśnienie: komórka B10 traktowana bezwzględnie, R10 to 10 wiersz (R = Row), a C2 to druga kolumna arkusza (C = Column)

Przykład 3: adres względny dla komórki będącej w tej samej kolumnie Wyjaśnienie: komórka E1 jest w tej samej kolumnie co E5, zwracany adres R1C1 wskazuje ten fakt przez brak wartości po C

Przykład 4: adres częściowo względny i bezwzględny Wyjaśnienie: kwadratowe nawiasy sugerują względność, kolumna jest więc o 3 w prawo od kolumny E i będzie to kolumna H. Brak nawiasów po R sugeruje adres bezwzględny dla wierszy i wskazuje na wiersz 10

W kolejnym wpisie przedstawię kilka praktycznych przykładów zastosowania formuły R1C1.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz